Публікація: Безпечне користування інтернетом. 5 клас (урок з використанням інструменту «Казки»).
Вперше урок був проведений 12 листопад 2019 року у 5-Б класі ЗОШ № 167 м.Харкова.
Надрукований у Науково-методичному журналі “Інформатика в школі” № 6 (138), червень 2020 р. Видавнича група “Основа”
Актуальність: Час минає, і педагогічні прийоми та методи теж суттєво змінюються. Педагогіка нових стандартів Нової української школи підтримує нові ідеї, нове застосування освітніх технік і підходів у навчанні. Тим більше, будування уроків за допомогою таких інструментів дуже стимулює педагогів до розвитку та самовдосконалення, не дає їм сумувати та є дуже цікавим для учнів.
Також зараз є дуже поширеною та успішною практика застосування існуючого інструменту новим чином та практика додавання психологічних інструментів до традиційних прийомів уроку.
Пропоную Вам урок з використанням психологічного методу казкотерапії для вивчення теми «Безпечний інтернет».
Згідно означенню, казкотерапія – це спосіб передачі індивідууму (частіше дитині) необхідних норм і правил. Ця інформація закладена в фольклорних казках і переказах, билинах, казках. Найдавніший спосіб соціалізації і передачі досвіду.
Тема: Безпечне користування інтернетом. Поняття безпеки: фізичної та психологічної. Види небезпек. Алгоритм безпечної роботи.
Мета: ознайомити учнів з поняттям безпеки, сформувати уявлення про фізичну і психологічну небезпеку. Показати учням, які види небезпеки є в інтернеті. Створити умови для того, щоб учні сформулювали власний алгоритм безпечної роботи в інтернеті за допомогою інструменту «Казка».
Цілі:
Навчальна: сформувати у учнів поняття небезпеки та безпеки, як складової фізичної та психологічної безпеки; опрацювати з учнями основні типи небезпеки в інтернеті. Розробити разом з учнями алгоритм безпечної роботи в інтернеті.
Розвивальна: розвивати творчій підхід до виконання завдань, розвивати уяву, навички самопрезентації та ораторські навички, критичне мислення.
Виховальна: виховувати інформаційну культуру учнів, набування навичок ассертивного спілкування та академічної доброчесності.
Тип уроку: комбінований урок (за Наказом МОН України від 20.04.2018 № 405)
Обладнання: комп’ютери, мультимедійний проектор, дошка.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання, організація поведінки учнів.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Мозковий штурм: за одну хвилину учні мають добрати якомога більше слів-синонімів та асоціацій до словосполучення «безпечне користування». Учитель записує їх на дошці і виходить «хмарка асоціацій».
ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вчитель інформатики: «Інтернет пов’язаний з майже кожним кроком нашого життя. Пізнавальний, робочий, розважальний простір неможна уявити без інтернету. Але чи можемо ми сказати, що такий зв’язок є повністю безпечним для всіх, особливо для дітей? Давайте ретельно розберемося.”
ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Пояснення вчителя інформатики у формі діалогу з учнями та конспектування матеріалу під керівництвом учителя.
Для наочності слова вчителя супроводжує презентація.
Згідно з Вікіпедією, безпека – це правова категорія, що означає свободу або стійкість проти потенційної шкоди, заподіяної іншими.
Для детального розуміння ми розділимо поняття безпеки на фізичну та психологічну безпеку.
Фізична безпека – це безпека для життя людини, цілісності та неушкодженості її тіла, повна відсутність фізичних загроз будь-якого походження. В контексті інтернету тут також розуміємо неушкодженість фізичного обладнання (комп’ютера).
Психологічна безпека – це безпека для внутрішнього емоційного та психологічного становища людини, відсутність негативного впливу, залякувань, ображань, маніпуляцій, тощо.
Тож, які загрози стають перед дітьми в інтернеті?
(З власного досвіду в цей момент діти психологічно залучаються до теми і край необхідно дати їм висловитись. Майже всі загрози вони назвуть. Вчителю залишиться тільки підвести підсумок).
Давайте запищімо ці загрози (інформація на слайді):
- Комп’ютерні віруси і троянські програми – можуть бути приховані в безкоштовних, доступних для скачування з інтернету програмах або на піратських дисках. Трояни щедро діляться персональною та фінансовою інформацією зі своїм господарем, відправляючи її по інтернету.
- Безпечність – Виконання сумнівних інструкцій або прохань з неперевірених листів від знайомих, натискання підтверджувальних кнопок у вікнах, які випливають та повідомленнях, використання простих або однакових паролей.
- Буллінг — залякування, переслідування, знущання, глузування й інші дії, які здатні налякати, принизити й іншим чином негативно впливати на дитину.
- Тролінг – глузування з дитини та провокації щодо неї
Фішинг – інтернет-шахрайство, метою якого є отримання доступу до логінів та паролів користувача
Грумінг — входження в довіру до дитини з метою подальшої особистої зустрічі для вступу в сексуальні відносини, експлуатації чи шантажу. - Секстинг – інтимне листування й пересилка фото інтимного характеру, що само по собі не несе небезпеки, однак при погрозі передати листування чи фото третім особам може призвести до конфліктів та навіть самогубства дитини.
Національна дитяча «гаряча» лінія 0800500225 або 116 111 з мобільних телефонів.
Фізкультхвилинка
(з урахуванням вікових особливостей)
Вчитель включає сучасну музику, яка подобається дітям, на одну хвилину. Діти виконують танцювальні рухи. Коли музика закінчується, учні повертаються до роботи.
V. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
Вчитель пропонує у робочому зошиті протягом десяти хвилин написати невелику казку «Червоний капелюшок та інтернет».
Інструкція – помічничок до казки (на слайді):
- Червоним капелюшком може бути дівчинка, хлопчик, або будь-який інший герой.
- Дія відбувається у сучасному житті.
- Червоний капелюшок «пішов» в інтернет і зустрів там не вовка, а щось небезпечне.
- Що трапилось и як завершилась небезпечна ситуація?
- Чи зумів Червоний капелюшок впоратись?
- Може йому знадобилася допомога?
- Чим взагалі завершилась казка?
- Яка у казки мораль?
- Як Червоний капелюшок міг уникнути загрози?
Після закінчення десяти хвилин вчитель пропонує двом-трьом бажаючим розповісти свої казки класу.
(Кожного разу після казки наступала жвава емоційна дискусія: діти пропонували варіанти виходу з складної ситуації, особливо, якщо фінал казки не був щасливим).
Вчитель узагальнює висновки дітей та записує їх на дошці. В результаті виходить алгоритм безпечної роботи в інтернеті. Вчитель пропонує учням записати його в зошит.
VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
Підведення підсумків уроку одним з учнів. Виставлення оцінок за урок.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Оформити казку у вигляді проєкту: друкованого чи мальованого, у форматі плакату або книги.
(З готових проєктів можна зробити виставу і обговорення на наступному уроці. Не сумнівайтесь, домашнє завдання всі виконають із задоволенням, обговорення буде цікавим, тему запам’ятають всі! )
ЛІТЕРАТУРА:
- Бугайчук, А. Технології, що змінюють навчання / А. Бугайчук // Директор школи. – 2019. – No 1. – С. 91.
- Зинкевич-Євстигнєєва Т.Д. Практикум з сказкотерапії. – СПб.: Речь, 2001. – 310 с.
- Обухова, Л. Ф. Вікова психологія / Л.Ф. Обухова. – М.: Юрайт, 2013. – 464 c.
- Педагогіка розвитку: змістовне дозвілля та його таємниці / Під ред. Кареловой И.М.. – Рн/Д: Фенікс, 2018. – 288 c.
- Пономарьов Я. А. Психологія креативності та педагогіка. – М.: Педагогіка, 1996. – 215с.
Коментари
Нема коментарів