Атом

Інструменти для ще більш цікавого дистанційного уроку

Матеріал вперше представлений на Всеукраїнській науковій онлайн конференції “ПЕДАГОГ МАЙБУТНЬОГО. Практичні навички. НУШ.” 13 – 14 серпня 2020 року
https://ruh.com.ua

Дозвольте представитись: Я Огу Евеліна Василівна, вчитель інформатики загальноосвітньої школи 167 міста Харкова. Близько 10 років була викладачем у вищому навчальному закладі на кафедрі комп’ютерних систем та мереж. Розробила свій онлайн курс “Інструменти для дистанційних уроків”, який зараз розміщено на міжнародній освітній платформі Удемі.

Мета цієї роботи – огляд можливостей найбільш корисних інструментів для створення інтерактивних уроків для дистанційної та традиційної форм. Хочу зауважити, ми беремо до розгляду тільки практичні аспекти, а саме інструментарій створення уроків, поширення матеріалів, додавання урокам інтерактивності.

Підкреслю, ми зовсім не торкаємось теоретичних основ складання уроків, проблем з оцінюванням, та ще багато питань дистанційного навчання залишаємо поза увагою, а сконцентруємось на інструментарії, який допоможе Вам:

-швидко (наскільки це взагалі можливо) створювати “цікавинки” уроки

– зручно поширювати їх класу. І це стосується не лише дистанційних, а і звичайних уроків, за партою

-опанувати інструменти, які дозволяють привертати увагу та інтерес учнів за допомогою використання гаджетів, нових форм роботи, та й взагалі застосовуючи щось новеньке на уроці за допомогою комп’ютерних технологій.

Зараз треба відступити на хвилиночку від головної думки. Справа в тому, що в інформатиці для кожної задачі (починаючи з найпростішої, наприклад, відкрити документ) завжди існує кілька правильних варіантів її виконання. Чому? Мабуть, тому що людей багато, і кожний обирає собі найзручніший. Тому мої поради не є загальними і єдиними, я тільки ділюсь з вами тим, що прийшлося корисним і зручним саме мені. Для Вас, можливо, буде зручним трішечки інший варіант, або в роботі над інструментом ви підете дещо іншим шляхом, і це зовсім нормально. А тепер до теми!

Почнемо ми з самого початку. Коли Україна стикнулася за пандемією і ми з Вами отримали досвід дистанційного навчання – більшість навчальних закладів обрали Google Classroom як основу організації своїх дистанційних класів. Сподіваюсь, Ви оцінили всі переваги цієї освітньої платформи.

Нагадаю, що одна з цих переваг є доступ до класу за допомогою мобільного додатку з смартфона, тобто Google Classroom має сенс продовжувати користуватись і на звичайних, не онлайн уроках, на уроках з будь-якою тематикою. 

Це дуже гарно, скажете Ви, але ж як бути з комп’ютерною технікою у школі? Не завжди зручно, точніше зовсім не зручно переходити до комп’ютерного класу спеціально, щоб скористатись комп’ютерами на уроці.

Для того, щоб скористатись більшістю інтерактивних інструментів достатньо смартфону. Такий підхід вже має назву і широко застосовується в світі. BYOD – bring your own device – “принеси свій власний пристрій”. Тобто учні виконують інтерактивні завдання на своєму гаджеті: смартфоні або планшеті, а посилання на завдання отримують у Google Classroom, до якого можуть увійти через простий мобільний додаток. 

Ви, як вчитель, плануєте “появу” завдання у Google Classroom завчасно на дату та час уроку. Якщо ви працюєте, наприклад, у паралелі, то готуєте цей урок тільки один раз, і використовуєте його декілька разів за допомогою функції “Використати знову” у Classroom. 

Тож, ще раз підведу підсумок: Google Classroom – це зручний канал для поширення завдань в умовах дистанційного навчання та на звичайних уроках “за партою”. Також він береже ваш час через функції планування завдань завчасно та повторного використання завдань у паралелі, або наступного року.

У Google Classroom всі ми користувались сумісними з Classroom інструментами Google-диску: а саме документами, формами та тестами, і можливо таблицями. Зараз пропоную Вам звернути увагу на  G Suite Marketplace. Це така собі бібліотека додатків, сумісних з продуктами Google. Кожен з них розширює можливості продуктів Google – диску, документів, классруму, або є самостійною програмою, яка дружить с сервісами Google. 

Тут я маю на увазі гарну внутрішню взаємодію додатків. Наприклад, ви можете створити відео конференцію для учнів за допомогою Google Meet у календарі і одразу, не покидаючи календар, поділитись нею одразу у своєму Classroom. Не потрібно виходити з однієї програми, відкривати іншу, копіювати та вставляти посилання – це є швидка взаємодія інструментів Google між собою, яку треба використовувати, адже це є їх великою перевагою.

Всі додатки розташовані за категоріями, це зручно, якщо ви не знаєте назву, а наприклад шукаєте додаток для виконання якогось завдання, знаєте, яку функцію цей додаток має виконувати. В цьому випадку ми обираємо потрібну категорію і далі робимо пошук в ній. Якщо ми знаємо, з чим цей додаток має бути сумісним – з диском, з документом або формою – тоді шукаємо за допомогою категорій сумісності.

Завантажте, будь ласка, собі перелік додатків з посиланнями, про які буде йти мова, за допомогою цього QP-коду. Ви зможете одразу перейти за посиланнями та одразу спробувати їх.

Щоб перейти до G Suite Marketplace увійдіть в свій акаунт Google. Добре, якщо ви користуєтесь браузером Google Chrome. Натисніть меню Google-інструментів і перейдіть в самий низ до кнопочки “Більше в Apps Marketplace”. Перейдіть. Якщо Вам відома назва потрібного додатку – скористайтесь пошуком через рядок пошуку. Якщо ні – скористайтесь меню категорій збоку. Коли ви обрали застосунок – клацніть по ньому і перейдіть до його опису. Ознайомтесь з назвою, авторами, рейтингом за оцінками користувача, та кількістю використань – це оцінка популярності застосунку. Також в описі вказана сумісність додатку з сервісом Google – чи все влаштовує. Ознайомтесь з описом: він буде англійською. Якщо Вам не зручно читати  – скопіюйте текст у перекладач, і ви отримаєте уявлення про основні функції  застосунку. Слайдер зображень покаже вам інтерфейс, вирішуйте – чи він вам подобається, чи бажаєте ви з ним працювати. Також ознайомтесь з коментарями користувачів: це відгуки людей, які вже спробували застосунок, їх враження. Часто вони допомагають не гаяти час. Зверніть особу увагу на мову додатку, та на платність. Якщо все влаштовує – натисніть “встановити”, та слідуйте майстру. В кінці процесу установки майстер Вам покаже, де розташований встановлений додаток. Наприклад, якщо він сумісний з Google-таблицями, то треба відкрити документ таблицю, у основному меню в пункті Доповнення обрати назву встановленого додатку.

Взагалі весь процес нагадує встановлення мобільного додатку і не є складним.

Розглянемо додатки по групах. Почнемо з групи, яка розширює функціонал Google класу.

  1. Classroom Attendance Tracker – це додаток, сумісний з Google-таблицями. Він показує відвідування Google класу учнями кожного дня, або за конкретними датами. Як ми пам’ятаємо, такої функції немає у Google-класі, і це є способом проблему вирішити. Дані Attendance Tracker формує у вигляді таблиці.
  2. QR code attendance – ще один варіант перевірки відвідування класу за допомогою QR кодів. У програмі є генератор QR кодів, ви їх створюєте, учень підтверджує свою присутність у класі за допомогою мобільного пристрою.

Це не єдині додатки щодо відвідування, але саме ці мені подобаються найбільше та є найпростішими. 

Далі. 

  1. Classroom Share – дозволяє експортувати дані класруму в таблиці і назад: з таблиць до класруму. Для чого? Таким чином ви можете зробити клон вашого класруму: для себе, або поділитись з колегами. 
  2. Classroom Мanager – якщо у вас багато курсів, частина створена вами, у деяких ви є запрошеним викладачем, цей додаток допомагає керувати всіма вашими класрумами.
  3. GradeBook – допомагає розраховувати середні оцінки за курсом. Ми пам’ятаємо, що класрум дуже не досконалий щодо журналу оцінювання. Там немає жодних функцій щодо автоматичного розрахунку оцінок учнів. Тож,  програма здатна зберегти ваш час для більш цікавої роботи і робити розрахунки за вас.
  4. ImExClass – додаток для імпорту та експорту списків учнів з класруму в таблицю та навпаки з таблиці до класруму. Список – це ім’я учня та його електронна адреса. Для чого це нам потрібно? Давайте згадаємо початок роботи дистанційного періоду. Багато колег (в тому числі і я) надавали учням код до класруму, щоб вони могли до нього самостійно підключитись. Часто виникали непорозуміння: 1 – учні додавались за будь-якими іменами, і ми потім витрачали час на визначення, хто це додався, кото не вистачає, а потім ще витрачали час, змушуючи учня змінити його прізвисько на нормальне ім’я згідно навчального журналу. І 2 – до класу приходили невідомі учні з інших класів, або навіть шкіл погратися, писати повідомлення не за темою, поширювати зображення – тобто заважати. І це все тому, що учні мали код від класу. Щоб цього позбутися – треба запрошувати учнів до класу за їх електронними адресами кожного вручну. І це звісно час. А класів не один.  І нам не хочеться цього робити. Але уявіть, що класний керівник, або староста класу надсилає вам список імен та електронних адрес учнів у вигляді таблиці, і за допомогою програми ImExClass вам лишається тільки імпортувати список до класруму. Знову бережемо свій час. 
  5. Classroom Always Invite – це остання програма з групи розширення можливостей Google Classroom. Запитаю Вас, чи знайоми ви з тим, що учень може покинути класрум? Знаю, що багато колег про це не знали. Згідно плавил Google, учень має таке вільне право покинути віртуальний клас. І разом з учнем, классрум покидають його оцінки, тому мабуть не варто розповідати учням про це, адже багато з них тех про це не знають. Додаток Classroom Always Invite повідомить вас, якщо учень покинува ваш віртуальний клас, та запросить його назад автоматично. І знову економить ваш час.

На цьому я завершу огляд додатків для розширення функціоналу Google Classroom і перейдемо до тестів. Інструментів для створення тестів дуже багато: На Урок, інші – впевнена, у вас вже є улюблені інструменти для складання тестів. Але яка їх основна проблема? Вони мають стандартні типи питань, а Вам,  можливо, потрібно щось більш досконале, щоб оживити свої тести. І доречі до стандартних простих тестів учні вже досить звикли, і вони не викликають жодних цікавих емоцій.

Edcite – додаток з Marketplace з величезною кількістю типів питань для будь-якого предмета. Має можливість імпортувати учнів з класруму та швидко поширити завдання.

Якщо ви користуєтесь тестами Google Classroom на основі Google-форм, ви помітили, що вони не мають можливості встановити ліміт часу на тест і закривати тест необхідно вручну. Можна скористатись додатком formLimiter від Marketplace. Він дозволяє закрити форму за максимальною кількістю заповнювань, за датою, часом та за введеним у поле спеціальним значенням. 

Ми всі використовуємо у роботі презентації і це вже не є чимось незвичайним. Є додатки для створення інтерактивних презентацій: це презентація, яка не тільки розповідає, але й запитує одночасно. Один з таких додатків Pear Deck. Увага, він не є повністю безкоштовним, спробувати можна тільки певний час, близько трьох місяців, далі є сплата за користування. Окрім інтерактивних презентацій та навчальних відео щодо їх створення додаток містить величезну бібліотеку готових матеріалів та онлайн івентів. Цікавий та корисний додаток.

ClassFlow також від Marketplace. Повноцінний інтерактивний клас, імпорт учнів з классруму. Можна створювати окремі інтерактивності: кросворди, таймлайни, тести, опитування у різних формах, є віртуальна дошка, але про неї трішки пізніше. Успішність учнів бачимо в реальному часі. Є бібліотека готових уроків. У мене на каналі є спеціальний плейлист 8 відео щодо роботи з ClassFlow. Якщо цікаво – вони допоможуть опанувати інструмент, і це не дуже складно. 

Поступово виходимо з Marketplace. Чи використовуєте пазли на уроках? Є окремі онлайн інструменти для створення пазлів, тобто без завантаження та установки на ваш комп’ютер. Їх багато – введіть “пазли онлайн” і побачите. Мені подобається ресурс jigsawplanet.com. В документі, що ви завантажили, є посилання. Гадаю, ви вже маєте ідею, як застосувати пазли на своїх уроках.

Комікси – цікавий та сучасний інструмент. Посилань на ресурси в документі даю декілька, але мій улюблений, дійсно красивий – це pixton. Він не є безкоштовним, є період спробувати – потім платно. Не варто розповідати вам, як цікаво дітям працюівати з коміксами, тим більше, що спеціальних знань для їх використання не знадобиться ні їм, ні вам.

Зараз стали дуже популярними інтерактивні зошити, тож і ми їх згадаємо. Даю одне посилання, але ресурс не єдиний. Можна більше знайти у гуглі. Інтерактивні зошити – це ще одна назва для інтерактивних завдань, які можна виконувати на смартфоні на звичайному уроці в реальному часі. 

Ще з корисного на Marketplace можна знайти такі інструменти, що стануть вам у нагоді:

Шаблони: для документів, листів, презентацій.

Бібліотеки іконок: для будь-якої вашої творчості.

Багато додатків для роботи з pdf-документами: експорт в pdf, об’єднання документів та ін.

Зручні інструменти рецензування:  наприклад, Hilight Tool – інтерактивні маркери для виділення тексту у текстовому документі, Kaizena – зручні коментарі, редактори формул та діаграм та ін.

Багато кому дуже сподобається Notepad with Speech – це блокнот з голосовим вводом тесту. Ви його знайдете теж в Marketplace.

Гадаю, ви вже обрали щось корисне собі в роботу, і знайдете ще більше інструментів  для виконання ваших завдань. 

В дистанційному форматі, як і в звичайному, часто потрібна дошка. Існують програми, сервіси, які можна назвати віртуальними дошками. У середовищі ClassFlow є своя дошка з великим набором інструментів. 

Якщо Вам потрібно щось простіше – мені подобається Біла дошка, посилання надаю. Це дуже проста дошка, яку зручно використовувати у відео-конференціях з учнями. Ви можете її тільки показувати, і учні не зможуть на ній малювати і заважати вам, а можете дати їм посилання, якщо завданням є робота учнів на дошці.

Ми всі бажаємо дивувати учнів. На мій погляд, зараз найцікавішими є додатки для роботи з доповненою реальністю. Доповнена реальність – це технологія додавання віртуальної інформації до звичайного поля сприйняття людини за допомогою гаджетів. Спробуйте мобільний додаток WallaMe для смартфонів. Ви можете створити написи або зображення на стінах школи або в кабінеті, побачити які можна лише крізь камеру WallaMe. І тут відкривається величезний простір для застосування додатку: на уроках, на відпочинку, створення квестів. Можна поставити у класі зображення вченого. Будь-що за вашою фантазією. І це точно здивує.

А тепер давайте перейдемо до практичної частини. Мабуть, кому-то вже знайомий інструмент padlet, але я знаю, що є колеги, для кого він буде новим. Падлет – це простір для групових проектів на будь-яку тематику. Вхід через акаунт гугл, дає можливість створити три безкоштовних дошки. Створення дошки візьме п’ять хвилин вашого часу. Оберіть тип дошки залежно від завдання. Щоб вам додати свою наліпочку – клацніть двічі у будь-якому місці на дошці або натисніть кнопочку з плюсом. У налаштуваннях дошки є можливість дозволити коментувати наліпочки інших та залишати вподобайки до дописів інших. Учні взагалі швидко розуміють, що робити, тому що все дуже схоже на соц.мережі.

Вперше використала для практичної роботи з інформатики для 7 класу. Ми досліджувати типи алгоритмів і розміщували приклади. При оцінюванні враховувались коментарі і вподобайки. Також з класом використала падлет для проведення класної години після весняних канікул: посилання дала дітям на початку канікул, і вони розміщували фото та дописи про свої активності на канікулах. На День Пам’яті і Примирення ми з класом створили стіну пам’яті з історіями з сімейних архивів. 

Гадаю, ви відчули, наскільки цей інструмент простий і застосуєте його в своїх уроках.  

Інструментів для створення інтерактиву на дистанційних та традиційних уроках “за партою” просто безліч і постійно з’являються нові. Що Вам робити з цим прямо зараз? Навчатись, цікавитись новинами, і це досить непросто. Для цього я створила онлайн спільноту ІнфоГід і запрошую долучитись до неї всіх зацікавлених: група та сторінка у фейсбук, профіль в інстаграм, телеграм та твітер, а також ютуб канал, де я ділюся корисними матеріалами з колегами. 

Нехай ваші уроки стануть ще цікавішими!

/ ІНФОРМАТИКА

Коментари

Нема коментарів

Залишити відповідь

Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені *