Публікація: Розв’язування задач наскрізної тематики.7 клас. Практична робота у формі групового проєкту
Вперше урок був проведений 25 січня 2019 року у 7-А класі ЗОШ № 167 м.Харків
Надрукований у Науково-методичному журналі “Інформатика в школі” № 2 (134), лютий 2020 р. Видавнича група “Основа”
Актуальність: Сучасний світ змінюється дуже швидко. Завдяки технологіям та впровадженню нових стандартів вищої освіти (Болонському процесу) змінились вимоги до середньої освіти. Це суттєво впливає на організацію кожного окремого уроку. Рішення задач наскрізної тематики є одним із корисних сучасних підходів педагогіки, який дає можливість учням отримати необхідний досвід та розвинути складові основних компетентностей, необхідних для досягнення успіху у сучасному світі.
Тема: Поняття наскрізної теми та задачі наскрізної тематики. Зв’язок між рішенням задач наскрізної тематики і виховуванням компетентностей. Особливості життєвих проблем, їх відмінність від шкільних завдань. Алгоритм вирішення задачі. Застосування алгоритму вирішення задач на уроці.
Мета: ознайомити учнів з поняттям наскрізної теми, сформувати уявлення про задачі наскрізної тематики. Повторити поняття компетентності та зв’язати це поняття з вмінням вирішувати задачі наскрізної тематики. Показати учням, в чому полягають відмінності життєвих задач — проблем і шкільних задач. Сформулювати алгоритм вирішення таких задач. Застосувати алгоритм на уроці.
Цілі:
Навчальна: отримати позитивний досвід від синтезу знань, навичок та ін., що належать різним галузям знань, та застосуванню їх цілісно для рішення задачі наскрізної тематики.
Розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес,пам’ять, увагу, формування цілісної наукової картини шляхом вирішення задач наскрізної тематики; розвивати уміння ставити та вирішувати проблеми, креативно підходити до вирішення проблеми.
Виховальна: виховувати інформаційну культуру учнів, толерантне ставлення до інших, набування навичок командної роботи.
Тип уроку: комбінований урок (за Наказом МОН України від 20.04.2018 № 405)
Обладнання: комп’ютери, мультимедійний проектор, роздавальні картки.
Підручник: Інформатика 7 клас Ривкінд 2015 (Укр.): Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І., Чернікова Л.А, Видавництво:Генеза, Київ-2015; 256 с.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання, організація поведінки учнів, повторення правил техніки безпеки під час роботи з комп’ютером у формі гри (учень обирається за бажанням, називає правила безпеки під час роботи за комп’ютером: вірні та невірні; коли учні чують невірне правило — треба хлопнути у долоні).
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне само-опитування: учні задають один одному питання за попередньою темою, останній учень запитує першого.
ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вчитель інформатики: «Дорогі учні. Протягом життя людина завжди стикається з завданнями, які ставить перед нею життя. І вже немає вчителя, який нагадає, які саме знання будуть потрібні для успішного вирішення цієї проблеми. Одже, ви навчаєтесь у школі для того, щоб, застосовуючи все отримане у школі, успішно вирішувати життєві завдання, життєві проблеми.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми спробуємо застосувати наші вміння, знання і креативність для вирішення задач, тематика яких належить іншим шкільним предметам. Одже ми будемо об’єднувати інформацію, належну різним предметам”.
V.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Пояснення вчителя інформатики у формі діалогу з учнями та конспектування матеріалу під керівництвом учителя.
Для наочності слова вчителя супроводжує презентація.
Наскрізна тема — це тема, яка знаходиться на перетині кількох тем, поєднуючи їх. Ми повинні розуміти, що наука розділяє знання на теми для зручності, але у житті знання про навколишній світ неподільне та цілісне. Тому і завдання, які ставить перед нами життя, не належать жодній єдиній темі та можуть стосуватися кількох тем.
Протягом навчання у школі ви маєте навчитись вирішувати вузькі задачі, що належать конкретній темі, тобто конкретному шкільному уроку. Але вирішення задач наскрізної тематики наближає нас до реальних умов життя, вимагає розібратися у проблемі, вибрати та застосувати наявні знання, досвід, навички для її вирішення, одже виховувати певні компетенції.
Компетенція — це більше, ніж знання та навички. Це ще й вміння використовувати власний досвід, логічно і водночас креативно мислити, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки та діяти згідно власним рисам характеру, часто в умовах з неповною визначеністю.
А хіба не цього вимагає від нас життя? Все належне до поняття компетентності є необхідним для того, щоб бути успішним у житті. Життєва задача безперечно вимагає знань, але не конкретного шкільного предмета, а знань у взаємозв’язках. Вимагає застосування цих знань часто у незвичайних умовах. Життєва задача не сформульована, як задача у підручнику. Ми самі повинні визначити умову і зрозуміти, що ми маємо та вміємо, щоб вирішити її.
Єдиного вірного рішення для життєвої задачі також не існує. Кожен з нас має свій унікальний набір знань, досвіду, рис характеру та здібностей. То ж і вирішувати одну задачу кожен буде різним, своїм способом.
Але ж є загальний план — алгоритм для вирішення таких задач. Давайте його запишемо.
- Проаналізувати питання: що ми знаємо, що треба дізнатись або отримати;
- Знайти необхідну інформацію: в інтернеті, у дорослих, у людей, що стикалися з подібною задачею;
- Побудувати інформаційну модель: іншою мовою створити план дій;
- Вибрати засоби обробки даних: яким чином та за допомогою чого ми будемо діяти;
- Обробити інформацію;
- Надати результати рішення задачі.
VІ.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
(з урахуванням вікових особливостей)
Вчитель включає сучасну музику, яка подобається дітям, на одну хвилину. Діти виконують танцювальні рухи. Коли музика закінчується, учні повертаються до роботи.
VІІ. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
Вчитель: «А зараз час спробувати вирішити наскрізні задачі та застосувати вивчений алгоритм рішення задач».
Вчитель розбиває клас на робочі групи та обирає експертну групу. Вчитель інструктує експертну групу про правила роботи та критерії оцінювання робочих груп.
Робочі групи отримують картки з проблемою, яку вони мають вирішити, користуючись за потребою інтернетом (у додатку).
Вчитель: «Кожна група отримує картку с проблемою, на рішення якої у вас є сім хвилин. Діти, ви маєте скласти алгоритм вирішення, відповісти на питання, яке указане в картці, і докласти про результат роботи експертній групі. Всім успіхів!»
Далі робочі групи працюють, докладають експертній групі, отримують оцінку своєї роботи від експертної групи та вчителя.
VІІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
Підсумки уроку спочатку підводять учні експертної групи, а потім — вчитель.
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
До 9 балів — опрацювати підручник: ст.203 — 208, вміти відповісти на питання до параграфу.
10 — 12 балів — навести приклад задачі наскрізної тематики з власного повсякденного життя та скласти алгоритм її вирішення.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:
1. Бібік Н.М. Компетентнісна освіта — від теорії до практики / Н.М.Бібік, І.Г.Єрмакова, О.В.Овчарук та ін. – К.: Плеяди, 2005. – 120 с.
2.Життєва компетентність особистості: від теорії до практики: наук.-метод. посібн./ за ред. І.Г.Єрмакова. – Запоріжжя: “Центріон”, 2005.
3. Компетентнісний підхід у сучасній освіті: світовий досвід та українські перспективи: Бібліотека з освітньої політики / за заг.ред. О.В.Овчарук. – К.: “К.І.С”, 2004. – 112 с.
4. “Рекомендація 2006/962/ЄС Європейського Парламенту та Ради ЄС Про основні компетенції для навчання протягом усього життя “ від 18 грудня 2006 року.
ДОДАТОК: КАРТКИ
Група 1.
Проблема: Скласти маршрут туристичної мандрівки із Харкова до Львову і назад для 5 учнів і вчителя.
Питання:
1 Скласти алгоритм вирішення (за планом у зошиті)
2 Назвати, вивчення яких шкільних предметів стало у нагоді для вирішення цієї задачі?
Група 2.
Проблема: Купити в інтернеті музичні колонки якомога дешевше.
(підказка: не
забути про зловмисників)
Питання:
1 Скласти алгоритм вирішення (за планом у зошиті)
2 Назвати, вивчення яких шкільних предметів стало у нагоді для вирішення цієї задачі?
Група 3.
Проблема: Розмістити в соціальній мережі (на вибір) пост-об’яву про продаж породистих кошенят, в якому барвисто, але кратко и змістовно разповісти про їх породу і особливості.
Питання:
1 Скласти алгоритм вирішення (за планом у зошиті)
2 Назвати, вивчення яких шкільних предметів стало у нагоді для вирішення цієї задачі?
Група 4.
Проблема: Для підбиття підсумків року до останньої у році класної години підготувати пам’ятну презентацію із фото класних заходів за навчальний рік.
Питання:
1 Скласти алгоритм вирішення (за планом у зошиті)
2 Назвати, вивчення яких шкільних предметів стало у нагоді для вирішення цієї задачі?
Група 5.
Проблема: Провести опитування серед учнів класу, до якого музею вони хотіли б піти. Запропонувати на вибір три музеї: природи, художній та історичний. Прийняти рішення на основі думки більшості.
Питання:
1 Скласти алгоритм вирішення (за планом у зошиті)
2 Назвати, вивчення яких шкільних предметів стало у нагоді для вирішення цієї задачі?
Коментари
Нема коментарів